HEPATITA B

Hepatita

Postata de Mirela257 cu 11 ani in urma.

Daca te intepi un pic cu un ac de gamalie sau de cusut si nu curge sange din intepatura respectiva exista riscul ca pe acul respectiv sa ramana sange ? Se poate infecta altcineva cu el ?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Virusul hepatitic B se transmite pe calea sangelui; exista riscul de a transmite infectia daca acul infectat are contact cu sangele unei alte persoane ( de ex, se inteapa la randul sau cu acelasi ac).

Mirela257

acum 11 ani

Multumesc.