Hepatita B

Hepatita

Postata de Laura1688 cu 12 ani in urma.

Buna Ziua! As avea o intrebare? Iubitul meu are Hepatita B si as vrea sa stiu cum ar trebui sa ne protejam sa nu ma infecteze si pe mine ,daca prin sarut se poate primi ?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Virusul hepatitic B se transmite prin sange , fluide contaminate cu sange (ex. saliva cu sange de la gingie sangerada), contact sexual sau transmitere mama infectata-fat.
Ce mai buna preventie este vaccinarea.

Laura1688

acum 12 ani

Multumesc mult.Sanatate

fabrizyo

acum 11 ani

ms