HEPATITA B

Hepatita

Postata de Mirela257 cu 12 ani in urma.

Buna ziua .
Am hepatita B si sunt foarte stresata din aceasta cauza. Am inceput sa dezinfectez toate vasele.Gatesc , spal vase numai cu manusi . Ma tem sa nu infectez pe cineva din jurul meu.Pe zi ce trece se agraveaza stresul acesta . Deja ma tem si sa ating lucrurile .Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac ?

Raspunsuri (3)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Ar trebui sa va linistiti pentru ca riscul de a infecta pe cei din jur nu este atat de mare pe cat va imaginati. Dimpotriva. Atata vreme cat nu folositi aceeasi trusa de manichiura/pedichiura iar contactele sexuale sunt protejate, riscul este foarte mic. Este adevarat ca pentru o siguranta mai mare ar fi recomandata vaccinarea anti hepatita B a persoanelor mai apropiate (in primul rand a sotului).

Mirela

acum 12 ani

Va multumesc pt.raspuns.

Mirela257

acum 12 ani

Va multumesc.