HEPATITA B

Hepatita

Postata de oana simion cu 12 ani in urma.

buna ziua,
as dori sa stiu daca am Ag HBS cantiativ reactiv, se poate trata??daca se poate trata, cu ce anume? trebuie sa iau ANTIVIRALE sau sa urmez un REGIM ALIMENTAR? mentionez ca toate celelalte analize pentru hepatita au iesit in limite NORMALE! Se poate scapa de acest virus, sau o sa-l port toata viata si am sa imbolnavesc si persoanele din jur? MentIonez ca acum 3 ani am facut si vaccinul impotriva hepatitei virale B!
MULTUMESC!!!!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar mai fi necesare efectuarea unor markeri virali ca Ac anti HBe, Ag HBe, ac anti HBc, viremia (ADN-VHB)dupa cum indica medicul de boli de infectioase, pentru eventualitatea unui tratament pe baza de interferon. Functie de evolutia in timp a valorulor transaminazelor in timp se poate indica tratament antiviral. Regimul alimentar va contine alimente proaspat gatite, carne sp***a, fructe si legume crude sau fierte, fara prajeli, alcool, conserve, mezeluri. Obiectele de ingrijire corporeala vor fi folosite doar de catre dvs.