hepatita b

Hepatita

Postata de andrey271 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!In luna februarie a acestui an mi-am facut un control si mi-a iesit ca am virusul hepatic b iar la biochimie mi-a iesit.TGO-28 TGP-27.Medicul mi-a recomandat sa iau hepatoprotect,sa nu consum alcool si cat mai putine grasimi, si la 6 luni sa imi refac analizele.Luna trecuta mi-am refacut analizele la un cabinet particular iar transaminazele au iesit TGO-29 TGP-20 IAR ANTIGEN HBs cantitativ 3560,78.Ce as putea face mai departe ce tratament sa iau in continuare,am sanse sa scap de virus si cat de strict trebuie tinut regimu?VA MULTUMESC MULT.

Raspunsuri (1)

Dr. Achitei

acum 12 ani

In cazul dumneavoastra virusul hepatitei B este inactiv, si nu pare a necesita tratament antiviral cu interferon sau entecavir/lamivuduna etc. Oricum scopul primar al acestor tratamente nu este de a scapa de virus (ceea ce se intampla rar) ci de a "potoli" un virus agresiv. Sfaturile primite sunt corecte. Ar fi util totusi sa luati legatura cu un medic gastroenterolog pentru a efectua un bilant viral complet si a testa replicarea virala; daca aceasta este mare se poate lua in discutie un tratamet antiviral. Regimul alimentar trebuie sa fie NORMAL insa cu evitarea exceselor si a consumuli de alcool