HEPATITA B

Hepatita

Postata de oana simion cu 12 ani in urma.

buna ziua,
as dori sa stiu daca am ag hbs 2001 este foarte grav? mi s-a spus de la clinica particulara ca am hepatita. as dori sa stiu cam care ar fi valoare maxima a acestuia? multumesc mult

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Prezenţa AgHBs în serul/plasma umana este marker de infectie cu virusul hepatitei B sau poate reprezenta aşa numită stare de ˝purtător inactiv ˝de Ag HBs (dacă se menţine după vindecare). Valorile acestui marker nu se exprimă cantitativ (ca valoare numerică), ci ca pozitiv (prezenţa AgHBs în serul/plasma umană) sau negativ (lipsa AgHBs în serul/plasma umană). Valoarea indicată de d-vs (2001) probabil că indică nivelul viremiei (detectia ADN VHB în sange - cantitatea de virusuri existente în sangele pacientului la un anumit moment)
În functie de concentratia ADN VHB în sânge, se poate spune ca persoana are hepatită cronică cu virus B, daca concentraţia este >2.000ui/ml sau este purtător inactiv de virus B, daca concentraţia este