hepatita b si d

Hepatita

Postata de marilena_ab cu 12 ani in urma.

buna ziua,
daca ai hepatita b si d se da tratament cu roferon? isi face efectul?......
multumesc mult
sanatate

Raspunsuri (10)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Hepatita cronica virala B+D are indicatie de tratament cu interferon. Este necesar anterior o evaluare completa la un medic gastroenterolog si daca indepliniti criteriile de includere in tratament se intocmeste un dosar catre casa de asigurari.
In ce priveste efectul tratamentului, daca va referiti la a vindeca ambele infectii, raspunsul cel mai probabil este nu. Insa beneficiile tratamentului exista, dar sunt de alta natura. (inhibarea replicarii virale, diminuarea inflamatiei etc.)

marilena_ab

acum 12 ani

multumesc pt raspuns
problema e ca i s-a intrerupt tratamentul dupa 7 luni datorita numarului scazut de trombocite (480).....si nu il mai reia
e normal asa ceva?

Dr. Achitei

acum 12 ani

Da, se poate, trombocitopenia poate fi motiv de intrerupere a tratamentului. Cred ca ati vrut sa ziceti 48 000. Oricum durata maxima de tratament cu interferon este de un an. Cred ca in continuare ar trebui sa se trateze prin dieta adecvata, medicatie hepatoprotectoare conventionala si control obligatoriu la fiecare 6 luni

Elena A.

acum 11 ani

Am hepatita B+D. Am facut tratament cu Roferon dec.2008-dec.2009.Rezultat:B,15.800UI/ml;91.956 copii/ml iar D,897550 interval biologic de referinta NEDECTABIL.Medicul la care am facut tratamentul mi-a spus ca trebuie sa urmez un nou tratament pentru B+D insa nu este deocamdata aparut,pana atunci iau hepatoprotectoare. CAT sa mai dureze ASTEPTAREA?

calin

acum 8 ani

Si eu sufar de aceste doua virusuri nu am raspuns la tratament cu interferon acum am venit in irlanda sa vad daca ma anuta ai i cu ceva daca stie cineva ceva de vindecare anutatima

calin

acum 8 ani

Si eu sufar de aceste doua virusuri nu am raspuns la tratament cu interferon acum am venit in irlanda sa vad daca ma anuta ai i cu ceva daca stie cineva ceva de vindecare anutatima

calin

acum 8 ani

Când apare tratament nou pentru virusul d si b pentru cei care nu am răspuns la tratamentu cu interferon. Din cauza trombocitelor si daca mai pot lua interferon iara dupa doi ani trombocitele miau crescut iara si imunitatea as putea lua iara interferon sau nu ?

calin

acum 8 ani

Când apare tratament nou pentru virusul d si b pentru cei care nu am răspuns la tratamentu cu interferon. Din cauza trombocitelor si daca mai pot lua interferon iara dupa doi ani trombocitele miau crescut iara si imunitatea as putea lua iara interferon sau nu ?

Utilizator11568061015

acum 3 ani

doamna Elena,sunt curios ce atibrezolvat si cum va simtiti dupa atatia ani.Sunt intr o situatie similara.Emailul meu este iuliantanasescu79@ adresa_web_filtrata

Bogdan

acum un an

Bună ziua și eu sunt maxim de curios. Ați primit răspunsuri? Mulțumesc