hepatita B- la cat timp dupa expunere la virus treuie facut testul?

Hepatita Expunerea la virusul hepatitei b

Postata de carmencornelia cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Tata lmeu a decedat saptamana trecuta de ciroza hepatica virala B. In ultimele sale zile de viata, am stat alaturi de el la spital; a avut sangerari destul de mari si am luat contact cu sangele lui (nu am purtat manusi de protectie, din pacate atunci numai la asta nu ma gandeam). As vrea sa va intreb la cat timp dupa expunere ar trebui sa imi fac analizele ptr a vedea daca m-am infectat cu virusul B.

Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Dupa 1 luna de zile de la expunere, efectuati antigenul Hbs pentru detectia virusului B.

carmencornelia

acum 11 ani

Buna ziua,

Am efectuat analizele, rezultatele sunt urmatoarele:
Ag HBs- nonreactiv 0.18 S/CO
Ag HBe- nonreactiv 0.347 S/CO
Ac Anti-HCV- nonreactiv 0.04 S/CO

Banuiesc ca asta inseamna ca nu am fost infectata cu virus B sau C, nu?

Va multumesc pentru confirmare!

carmencornelia

acum 11 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns!

carmencornelia

acum 11 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns!