hepatita b inactiva

Hepatita

Postata de alhama cu 12 ani in urma.

Buna.ma numesc Anamaria
prietenul meu a fost diagnosticat recent cu hepatita b inactiva.va rog sa imi spuneti daca este posibilitatea sa fi luat si eu deoarece am avut relatii sexuale in care nu ne-am protejat.......si daca da ce imi recomandati sa fac
Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Hepatita b face parte din categoria infectiilor transmise sexual. Virusul hepatitic b se transmite prin Sange sau derivati ai sangelui contaminat in timpul transfuziilor, prin contact sexual cu o persoana infectata, prin utilizarea unor ace sau instrumente similare contaminat. In cazul in care ati beneficiat de un vaccin antihepatita b, in sangele dvs vor fi detectati anticorpii antiHBs . Hepatita b are o perioada de incubatie intre 45 si 160 zile, astfel ca virusul hepatititc b (antigenul HBs ) va fi detectat in aceasta perioada. Sunt necesare analize precum markerii virali : Ag HBs, Ag HBe, Ac anti HBe.