Hepatita b cronica, pot practica culturismul?

Hepatita

Postata de banutu cu 13 ani in urma.

am 19 ani, am fost un an de zile la sala, am avut un regim prost de mancare, mancam numai fast food-uri si prajeli etc. am avut simptome de hep b dupa care am fost internat in spital, dupa aceea am tinut regim 6 luni dar boala tot nu a disparut, iar ultimele analize in legatura cu ficatul au fost foarte bune dar am hepatita b cronica, momentan continui acelasi regim natural pentru heb b care esti foarte bun, nu fumez nici nu beau si ma simt foarte bine, intrebarea mea ar fii daca as putea merge la sala si daca as putea sa iau proteine sau vitamine ?

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 13 ani

Proteine sau :"steroizi" ca sa zic asa, oricat de "naturali" ai zice ca sunt, NU ai voie sa iei in nici un caz. Deci culturism nu. (din cate stiu nu se face culturism fara a lua asa ceva iar tie iti sunt interzise pentru ca ficatul tau nu le va metaboliza corect si ii vor face rau). Miscare ai voie sa faci, e chiar indicata, insa moderat. La bolnavii de ficat se recomanda un regim sanatos de viata dar fara excese de orice fel. Deci culturism nu. Fara fumat, fara alcool, fara mancare grasa, fara pierdut nopti etc.

banutu

acum 13 ani

nici macar sa merg la sala 3-4 zile pe saptamana fara sa iau nimic ?

Iuli

acum 13 ani

De 3 ori pe saptamana la sala poti merge, dar NU FACI EXCES! Nu faci 1000 de abdomene, ci 100, nu faci 60 de minute pe banda ci 20 si nu faci 1h jumate pe bicicleta si 30 de minute. Ma rog, intelegi ce vreau sa spun. Faci sala ca un om obisnuit care vrea sa slabeasca sau sa se mentina, nu sa faca cine stie cata masa musculara sau mai rau, culturism; adica nu faci sala ca un sportiv de performanta. Asta e parerea mea.

banutu

acum 13 ani

am inteles, mersi mult.

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Puteti merge la sala, dar nu va recomand sa luati proteine, steroizi sau alte vitamine in afara celor recomandate de medicul dvs. gastroenterolog.

veronica

acum 13 ani

Am 20 de ani am facut examenul de hepatita b in romania si mia iesit pozitiv,dupa care lam repetat in franta si mia iesit negativ.Nu stiu pe cine sa cred,sa mai intamplat la cineva asa ceva?

banutu

acum 13 ani

e posibil sa fi avut hepatita si sa iti fi trecut, oricum am remarcat faptu'' ca daca dormi minimum 8 ore pe zi si nu pierzi noptile si ai un regim alimentar sanatos nu prea ai treaba cu nimic