hcv pozitiv

Hepatita

Postata de MembruMobileApp150330210310712 cu 7 ani in urma.

as vrea mai multe detalii despre rezultatul de serologie HCV-pozitiv Hepatita C -negativ

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 7 ani

Buna ziua , AC anti HCV pozitivi indica prezenta infectiei cu virusul C in antecedente sau cronica. Va recomand sa consultati un medic infectionist pentru evaluarea completa a starii de sanatate si teste suplimentare daca se impun . Pentru o interpretare exacta va rog sa atasati buletinul de analize .

Dr. Dimitrios Koukoulas

acum 7 ani

Buna ziua
descriere rezultatului dumneavostra nu este foarte clara. Anticorpii anti Virus Hepatic C sau sunt pozitivi, adica sunt prezenti in singe, sau nu. Dumnevoastra ati formulat intrebare cam asa:"as vrea mai multe detalii despre rezultatul de serologie HCV-pozitiv Hepatita C -negativ".
Prezenta Ac anti HCV in singele unui pacient indica ca pacientul a avut contact cu Virusul Hepatic C.Pe urma trebuie sa raspundem la urmatoarele intrebari :1 Virusul este activ sau organismul pacientului a reusit sa il omoare?2 mai sunt si alti virusi hepatitici in singe?
pentru raspunsulul trebuie sa va adresati unui medic Gastroenterolog sau Infectionist ca sa completeze analizele necesare, adica sa stabileasca PROFILUL INFECTIOS si sa daca este necesar sa stabileaca un tratament anti viral.Sper ca raspunsul meu este simplu si usor de inteles.
Va doresc o zi frumoasa