HBS

Hepatita

Postata de Kingus cu 13 ani in urma.

Ce inseamna Ab HBS seropozitiv

Raspunsuri (2)

Dr Stoica Ion Gabriel

acum 13 ani

Ab = anti body, pe romaneste = anticorpi
HBs este fractiunea din virusul hepatitei tip B care este prezenta in vaccinul impotriva acestei infectii.
Prezenta acestei fractiuni intr-o concentratie corespunzatoare arata ca aveti anticorpi, prin urmare sunteti imun fata de virusl hepatitei B.
In mod mormal acesti anticorpi apar in urma unei vaccinari.
Cu alte cuvinte, nu este un lucru rau, dimpotriva.

Ionela

acum 13 ani

Dl.Dr.Stoica are dreptate: aveti imunitate pentru virusul hepatitei B, fie postvaccinare, fie ati avut boala, stiind sau nu de ea si organismul a reusit sa scape de virus prin forte proprii.