gravida cu hepatita b

Hepatita

Postata de crissgovora cu 12 ani in urma.

sunt insarcinata in 28 sapt.am viremia 507ul/mlsi2951copii/ml.va rog sa-mi spuneti daca este mare ?si este obligatorie imunoglobulina pt copil la nastere?astept raspunsul dv cu respect.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul hepatitei de tip B o viremie de 507ul/ml sau 2951copii/ml este considerată o viremie mică. Într-adevăr imunoglobulina umană împotriva virusului hepatitei B (Human Hepatitis B Immunoglobulin) se administrează pentru a preveni apariţia hepatitei cu virus hepatitic B la nou-născuţii din mame cu virus B (se recomandă administrarea a 30-100ui/kg cât mai repede după naştere, preferabil in primele 24 ore în acelasi timp fiind recomandat să se administreze şi prima doză de vaccin antihepatitic B)

Radu Hagiu

acum 9 ani

Buna ziua d-le Doctor,

Adminisitrarea a 30-100ui/kg, asta insemna ca ar trebui sa fie achizitionate cel putin doua filole de Hepatect de 50ui/ml?
Am inteles corect?

Multumesc.