faza hepatica

Hepatita

Postata de elab cu 13 ani in urma.

buna ziua.azi am aflat rezultatul viremiei:3117 Ul/ml este o infectie mare? (ADN-VHB)Ttransaminazele sunt in valori normale de un an de zile de cand am depistat infectia cu virusul hepatic B .AgHBe negatic Anti HDV NEGATIV.

Raspunsuri (18)

LAUR

acum 13 ani

Ca sa ai hepatita trebuie ca AgHBs sa fie pozitiv

elab

acum 13 ani

DA este pozitiv AgHBs

floryny

acum 13 ani

Foarte important este sa repeti analizele o data la 6 luni, in special transaminazele si daca valoarea lor se modifica sa faci si restul analizelor pentru a vedea daca ai nevoie de tratament sau nu.

sonrisa_oo

acum 13 ani

las id meu .
vreau sa aflu mai multe informatii despre hepatita virala b.
denisaana68
multumesc

elab

acum 13 ani

tocmai am aflat ca trebuie sa fac punctie in ce consta si care sunt riscurile?

flo

acum 13 ani

daca cineva a facut test ac anti-hav si i-a iesit rezultatul reactiv 15.25... ce inseamna asta? mentionez ca persoana respectiva este sub tratament cu fenitoin si fenobarbital... influenteaza cu ceva rezultatele?

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Unde ai facut viremia? Cat te-a costat...? M-ar interesa si pe mine aspectul... Din cate stiu eu, viremia sub 10.000 copii/ml este considerata viremie mica. Ce valoare are aghbs?

elab

acum 13 ani

viremia am facut-o la synevo si m-a costat 378 lei cu reducere 10%. iar valoarea AGHbs este 541.08

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Aghbs are o valoare destul de ridicata, din cunostintele mele. Asta inseamna, probabil ca virusul s-a cronicizat, daca ai depistat hepatita cu mai mult de 6 luni in urma, in caz contrar, inca te aflii in faza acuta. Tind sa cred insa ca, nu ai contactat boala de prea mult timp (datorita viremiei mici) sau ai facut tratament. Aghbs semnifica faptul ca in acest stadiu poti transmite mai usor virusul. Care sunt valorile laboratorului? Unde se incadreaza aghbs fata de valorile laboratorului?

elab

acum 13 ani

dupa val laboratorului este foarte mare 0-1/S/CO DECI EU ZIC CA INFECTIA ESTE MARE. am descoperit in urma cu 10luni ca am hepatita b iar viremia am calculato si am 18140copii. dupa unele laboratoare este mai mare de 10.000 si mai mica de 100.000 deci este mica . sincer nu stiu ce sa cred tu ma poti lumina?please

Ionascu Andreea

acum 13 ani

viremia stiu ca masoara gradul in care se multiplica virusul in organism, deci se multiplica incet, este stopat de ceva anume. Totusi gradul de transmitere este destul de ridicat, posibil ca hepatita totusi sa fie in faza acuta. AgHbe nu l-ai facut? Valorile altor antigeni sau anticorpi nu ai in analiza?

elab

acum 13 ani

AgHbe este negativ ,Ac anti HBE - pozitiv val0.01, Ac anti HCV negativ, Anti HDV negativ. mersi mult

Bacu Crina

acum 13 ani

Draga mea, conform analizelor tale, eu iti recomand calduros sa iti repeti analiza agHbs, singura care are valoare mare spre deosebire de restul analizelor. Poti pune o intrebare la Consulta medicul si d-lui dr.Ditoiu, medic primar gastroenterolog la spitalul Fundeni. Completeaza toate datele si rezultatele analizelor in fisa medicala pe care o completezi. Multa sanatate!

Maria

acum 13 ani

Elab,
punctia nu este greu de suportat, ci chiar f usor pina sa-ti dai seama ce se intimpla...sa terminat.
Te aseaza pe partea stinga si cu un ac f fin iti ia o bucatica f mica din ficat.Trebuie sa stai cite o ora pe stinga...pe dreapta si cu fata in sus.Este singura analiza care iti spune cu exactitate stadiul bolii.
Eu te sfatuiesc s-o faci, si eu am facut-o si m-am recuperat repede.Multa sanatate !

ps.unde faci punctia?

elab

acum 13 ani

punctia o fac la colentina (sper ) la dr andrei haidar. multumesc de incurajare si sfaturi.

florina

acum 13 ani

eu si fiul meu avem hepatita tip b.baiatu are 14 ani si de un an si jumatate a facut intron. este vindeca 100%?

elab

acum 13 ani

am scapat si de puntie. Nu este deloc greu si nici dureros . eu nu am avut dureri dupa punctie. doar disconfort cu o durere usoara cand am facut anestezia ceva piscator si atat. M-a tine putin in interior in zona ficatului si nu prea pot sa fac miscari ca inainte dar dupa 24 dee ore de la puntie am mers la serviciu si sunt bine. Deci mergeti cu incredere. bafta tuturor. Am facut punctia la spitalul fundeni , internata pe sectia domnului Dr.Pitigoi eun dr. excelent si punctia mi-a facut-o Dr. Simionov - la fel o doctorita extraordinara. deci puteti merge acolo cu incredere.

elab

acum 13 ani

am primit rezultatul punctie cine stie sa interpreteze cat de cat?
cocluzia : hepatica cronica virala de tip B cu HAI 7 si stadiul 1 al fibrozei scor Kendell