evolutie viremie

Hepatita

Postata de anicolae cu 13 ani in urma.

in urma analizelor de astazi am aflat ca viremia este :
'' PCR ADN HBV CANTITATIV
Incarcatura virala:
3 034 copii ADN HVB/ml (3,48 log copii ADN HVB/ml)
890 UI/ml (2,95 log UI/ml) ''

iar in urma cu 7 luni era:

6 171 copii ADN HVB/ml (3,79 log copii ADN HVB/ml)
1 810 UI/ml (3,26 log UI/ml)

ce semnifica aceste valori, care sunt limitele normale si ce puteti sa imi spuneti despre evolutie.

va multumesc

Raspunsuri (5)

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Valorile normale nu sunt trecute in buletinul de analize? Viremia arata cat de mult de multiplica virusul. Evolutia este buna si daca vei continua tot asa, virusul va fi nedetectabil si se va negativa.

anicolae

acum 13 ani

Anticorpi HBe . . . . . . . . .pozitiv (ser, Axsym, Metoda MEIA Abbott)
Antigen HBe . . . . . . . . . .negativ (ser, Axsym, Metoda MEIA Abbott)
PCR ADN HBV CANTITATIV

Incarcatura virala:
3 034 copii ADN HVB/ml (3,48 log copii ADN HVB/ml)
890 UI/ml (2,95 log UI/ml)

Sensibilitatea metodei:
51 copii ADN HVB/ml (1,71 log copii ADN HVB/ml)
15 UI/ml (1,17 log UI/ml)

Antigen HBs. . . . .pozitiv
mentionez ca transaminaze, fosfata alcalina, gama glutamiltransferaza, triglicerildele, vsh si hemoleucograma sunt in valori normale.

valorile normale la viremie din cate vad eu nu sunt trecute.

acesta este pe scurt ultimul set de analize facut la bioclinica.

mihaela

acum 13 ani

cum o sa obtin eu oare tratamentul ptr.hcv.?

cosmin

acum 10 ani

Cum ai reusit sa scazi viremia? M-ar ajuta enorm sa stiu

anicolae

acum 10 ani

dieta echilibrata (renuntat la prajeli, grasimi si mancare condimentata) + fara alcool (inainte consumam 1-2 beri pe saptamana)