Este Interferonul o solutie?

Hepatita

Postata de nico85 cu 13 ani in urma.

buna ziua,
Am 25 de ani si am fost depistata ambulator cu hepatita B in urma cu 2 ani.intotdeauna analizele mi-au iesit foarte bune.inclusiv viremia care a fost 429copii/ml(prima viremie).
Am consultat mai multi medici privind aceasta problema insa nu am rezolvat nimic.
Recent mi-am repetat viremia care a crescut de la 429copii la 1828copii/ml.In toata aceasta perioada medicul nu mi-a prescris nici un tratament motic***a k analizele sunt foarte bune(TGO SI TGP sunt in limite normale).si nu am de sa-mi fac griji.
As vrea sa stiu ce pot face in continuare ac***a in vedere ca virusii se inmultesc?este interferonul o solutie sa stopez inmultirea lor?exista alte tratamente?as vrea neaparat o schema de tratament.nu pot sta asa.
Invatati-ma ce sa fac in continuare.Va multumesc din suflet si astept raspunsul dumneavoastra.

Raspunsuri (11)

coman marian

acum 13 ani

buna ziua.as dori,sa stiu ce medicament este entecavirum ,si pentru ce se administreaza

darbana nicoleta

acum 13 ani

eu fac interferon de 3 luni si mia iesit viremia nedectectabila dupa 4 injecti cine spune ca nu e bundomnu de mai sus crede ca cu naturiste te vindeci nu

darabana nicoleta

acum 13 ani

da eu fac de 3 luni interferon si rebetol si mia iesit viremia dupa 4 saptamini nedectectabila

nico85

acum 13 ani

am fost iar cu analizele la 2 medici si mi-au spus si cei de la timisoara unde am facut viremia k sunt purtator inactiv...dar nu pot intelege de ce viremia creste.
medicul meu mi-a spus k nu pot face interferon fiindca nu este nevoie.mi-a facut o schema de tratament...essentiale...si lagosa+ regim.(pentru ca m-am cam jucat cu aceasta afectiune...nu am tinut regim deloc..nu am avut tratament),iar in iulie dupa 6 luni voi repeta iar viremia si atunci vor stabili ce fac in continuare si ce tratament voi mai lua.
Multumesc pentru raspunsurile d-voastra.
Imi pare rau k nu pot raspunde intrebarilor d-voastra fiindca nu am asa multe cunostinte..nu m-am ocupat deloc de virusul asta.mi-a fost bine si l-am luat in ras......
multa sanatate va doresc!

nico85

acum 13 ani

si inca ceva....curand voi face si un fibro test...asta ca sa pot vedea daca ficatul este necrozat.si poate saptamana viitoare voi ajunge si la doctorul irinel popescu la bucuresti.
aveti grija de voi...eu nu mi-am batut capul cu asta,am zis k sunt tanara si n-am nevoie de tratament si regim...acum insa...sunt extrem de obosita desi nu fac cine stie ce efort si...tin si regim:))
sa auzim de bine!!!

steluta

acum 13 ani

vreau sa intreb si eu daca cineva a facut vasculita de la hepatita c si ce tratament a urmat?

virginiajesyka

acum 13 ani

am fost diagnosticat cu HCV mi/am facuttoate testele inclusiv genotipurile si viremia.acum sant foarte ingrijorat tipul de hcv e 1b nu stiu ce inseamna numai in mare ,si viremia cantitativa e 2415702 ul/ml anticorpi HBcAb pozitiv ce sa fac oare ce tratament trebuie sa urmez sau ce efecte adverse va avea pt mine,mentionez ca lucrez in transporturi va rog dati-mi un raspuns

andreia

acum 13 ani

Buna ziua, va rog sa-mi interpretati si mie niste analize facute de sotul meu, fiind suspect de hepatita c.
Alfa2 Macroglobulina 1.72
Haptoglobina 0.84
Apolipoproteina A1 1.38
Bilirubina 5.13
Gamma GT 38
ALAT/TGP 77
ASAT/TGO 38
Glicemia a jeun 4.55
Trigliceride 0.97
Colesterol total 7.47
Viremia 25 299 087 Ui/mL

Astept un raspuns cat mai repede.Va multumesc

claudia

acum 13 ani

bilirubina este mare ,la fel si viremia ,ALAT/TGP este si ea mare toate astea sunt analize care arata modificari la nivelul ficatului .La o viremie asa mare trebuie tratament neaparat.Ce fel de virus ai b sau c?

CLAUDIA

acum 13 ani

ar fi bine daca rezultatele la analize ar ajunge la medicul naturist care patroneaza farmacia FAVISAN ,mergand la aceasta farmacie la dumneavoastra in oras ,cu rugamintea sa le trimita la doamna doctor si sa puteti primi o reteta personalizata NICI O RETETA NU SEAMANA CU ALTA RETETA ,SE DAU IN FUNCTIE DE REZULTATUL LA VIREMIE . se consuma f.f.f. multe cruditati,zeama de tarate,tarate cu lapte acru,grau incoltit,cane cat mai putina si nu uitam de multa odihna si evitarea supararilor mari sau care se repeta. cu credinta in DUMNEZEU veti reusi. stiu cazuri cu viremii foarte mari si sunt bine . stiu cazuri cand interferonul nu le-a facut bine ci dimpotriva.....SA TE AJUTE DUMNEZEU.

nobwo

acum 8 ani

Daca medicii spun ca analizele sunt bune, asculta-i!
Tratamentul cu Interferon se initiaza numai cand valorile analizelor depasesc anumite limite.
Ceea ce poti face tu este sa iti faci analizele astea in fiecare an si sa te rogi mult. Nu te gandi tot timpul la asta, medicii trebuie sa faca asta.

Multa sanatate!
[email protected]