ENTECAVIR

Hepatita

Postata de rodica1962 cu 10 ani in urma.

Buna,va rog cine poate sa/mi dea si mie niste lamuriri.anul trecut la un control am depistat ca am hepatita B.mi sa propus sa fac un tratatament cu ENTECAVIR /baraclude/. HBsAg/5023 anti HBcAg10,96.nu am inteles prea bine de ce nu imi da interferon a zis ca e toxic si ca nu mi/l recomanda ,nu stiu de ce dar nu ma convins deloc.Acum sunt in dubiu si nu stiu ce sa fac ,sa urmez tratamentul sau nu.Va rog mult de tot cine ma poate ajuta si pe mine

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu ati specificat valoarea viremiei ( AND VHB) care arata activitatea, replicarea virusului.
In prescrierea tratamentului se tine seama de viremie, de varsta, de alte afectiuni asociate, etc. Daca ati inceput tratamentul cu entecavir este bine sa nu -l intrerupeti decat la recomandarea medicului curant , intrucat durata acestui tratament este de cativa ani ( in medie 5).

Longin

acum 2 ani

Bună ziua! Nu știu ce ați rezolvat pana acum, dar sfatul meu ca pacient pățit este sa luați entecavir. Eu îl iau de 12 ani și viremia e nedetectabile. Am făcut în urma cu 13 ani interferon și după 5 luni de la tratament am dezvoltat cancer rinofaringean de care din fericire am scăpat. Multa sănătate!

Ferdy

acum un an

Salut am și eu hepatita b cronica ,am aflat acum o lună și medicul meu mea dat entecavir de 05 ml ,cam după cât timp va scăzut viremia
Și se ia tratamentul in continuare după scăderea viremiei
Vă mulțumesc și multă sanatate

Longin

acum un an

Bună ziua! Eu am făcut inițial tratament cu interferon, în urma cu 13 ani neavând posibilitatea de a accesa tratamentul cu entecavir. După 48 de doze de interferon săptămânal, viremia mea a scăzut considerabil având inițial o valoare foarte ridicata (aprox. 228.000.000). După 5 luni am dezvoltat o forma de cancer (rinofaringean cu metastaze linfoganglionare stadiul 3), am urmat tratament oncologic specific, iar în paralel mi s-a prescris entecavir 0,5mg pe zi, iar în decurs de un an viremia a ajuns nedetectabila, iar problema oncologica a fost tratata. De atunci mi s-a prescris continuu, timp de 5 ani Entecavir-Baraclude( produsul original), apoi au aparut si alte firme, motiv pentru care originalul nu a mai fost decontat, urmez pana în ziua de azi tratamentul, chiar dacă anual se efectuează viremia care este nedetectabila, dar am înțeles ca, în cazul meu dacă se întrerupe poate apărea o recurență, virusul începând din nou sa se multiplice. Cred ca în cazul dumneavoastră este indicat sa urmați sfatul medicilor curanți care va au în grija. Multa sanatate!

Gabi

acum un an

Îmi spuneți vă rog dacă în tot acest timp de când faceți este avut, sunteți pensionat pe caz de boală sau mergeți la muncă?

Gabi

acum un an

Entecavir*

Longin

acum un an

Buna ziua! Depinde de la un caz la altul, boli secundare, etc. Cred ca cel mai bine este sa urmați sfaturile medicilor curanti. În funcție de starea de sănătate, de efectele secundare ale tratamentului, de analizele de la diagnosticare cât și ulterioare, precum și de stadiul în care este diagnosticata problema de sănătate, fibroza, viremia, etc., medicii sunt în măsura sa va scrie concedii medicale și ulterior, dacă este nevoie sa va trimită la o comisie de expertiza pentru prelungirea acestuia sau pensionarii pe caz de boala. Multa sănătate!