efectele hepatitei c asupra sarcinii?

Hepatita

Postata de ramona306 cu 16 ani in urma.

am o fetita in varsta de 3 anisori acum 1 an m-am imbolnavit de hepatita c,eu si sotul meu ne dorim foarte tare inca un copil dar ac***a aceasta boala nu stiu daca mai este posibil.Va rog din toata inima cine stie raspunsul sa ne spuna si noua ce este de facut.Multumim anticipat!

Raspunsuri (9)

ramona306

acum 16 ani

am o fetita in varsta de 3 anisori acum 1 an m-am imbolnavit de hepatita c,eu si sotul meu ne dorim foarte tare inca un copil dar ac***a aceasta boala nu stiu daca mai este posibil.Va rog din toata inima cine stie raspunsul sa ne spuna si noua ce este de facut.Multumim anticipat!

alin58

acum 16 ani

In functie de viremie si de gradul de fibrozare a ficatului poti face sau nu al doilea copil.
Virusul nu se transmite prin laptele matern dar nu se stie cu certitudine daca se transmite de la mama la fat in timpul sarcinii, existand posibilitatea contaminarii, totusi, in momentul nasterii. Sunteti siguri ca vreti sa riscati?
Ati aflat de boala acum un an, ce demersuri ati facut pentru tratarea ei? Ati inceput tratamentul cu interferon?

Elena808

acum 15 ani

am 29 de ani si acum 3 ani am fost diagnosticata cu virusul hepatic c cand eram in luna a 8-a de sarcina. Nu am alaptat deloc. Mi s-au facut injectii pt a se stopa lactatia. Copilul meu a crescut cu lapte praf. Dupa 1 an de zile i-am facut viremia : a iesit nedetectabila. Riscul ca virusul sa se transmita la fat este 5%. Nasterea bine inteles se face prin cezariana si cu o atentie maxima adica: fara ca bebelusul sa sufere vreo taietura nici chiar cea mai mica taietura.
Nu pot sa dau sfaturi deloc. Fiecare tb sa decida el insusi. Cazul meu a fost asa cum v-am spus mai sus. Legat de alaptare alegerea a fost a unor doctori care m-au convins ca asa e mai bine si care s-au speriat cand au auzit ca ma hepatita c. Un doctor universitar in schimb mi-a spus ca as fi putut alapta caci nu era nici un risc.

cri

acum 13 ani

Eu am fost depistatå cu hep C cand eram gravidå in luna a 4-a. Am nåscut normal, am alåptat 1 an si 3 luni si din fericire copilul e sånåtos. Au trecut 4 ani de atunci, am fåcut toate analizele din care rezultå cå sunt in limite acceptabile ( cu exceptia a 4 hemangioame f mari : 4-11 cm...) si doctorii nu-mi dau tratament. Medicul chiar mi-a recomandat så mai fac un copil dacå vreau. Astept så må cheme la analize anul viitor. Sunt optimistå, dacå ei nu-mi dau tratament...ce råmane de fåcut ? Må rog la D-zeu så må ajute så fiu sånåtoaså si så-mi cresc copilul. Este uimitor faptul cå multi medici sunt total contra medicamentelor din plante : silimarinå, anghinare... Eu le cumpår si iau zilnic.

RODICA

acum 13 ani

SPER SA VA FIE DE AJUTOR INFORMATIILE PE CARE LE GASITI ACCESIND ACEST LINK:

www.nou-nascuti.ro/sarcina.html?id=104

ilinca

acum 13 ani

buna,eu am fost depistata in 2008 cu hepatita c.am un baietel de 4 ani care este perfect sanatos(nu stiu daca atunci aveam hepatita)acum sunt insarcinata in 4-5 saptamani,iar viremia o am de 19.227.inca nu am vb cu doctorul...dar voi ce ma sfatuiti sa fac?sa pastrez copilul?ni se poate intampla ceva?merci

oana

acum 13 ani

mai fetelor eu sunt insarcinata in 2 luni si am descoperit ca am hepatita c.imi doresc copilul foarte mult dar doctorul imi spune ca suni riscuri mult prea mari pentru al oprit .voi ce ma sfatuiti/

Elena

acum 9 ani

Sunt în aceeași situație. Va recomand sa urmați sfatul medicilor..faceți viremia. ..verificați dacă e cazul de depunerea dosarului în functie de gradul de fibroza. ..val viremiei.oricum așteptați 3-4 luni pana se aproba dosarul...Timp de un an aproximativ urmați tratament....poate mai puțin în funcie de rezultate...apoi va veni și copilul...pe tp tratamentului este interzisa sarcina...eu sunt la prima fiola de interferon. ..sunt optimista....

adriana

acum 8 ani

buna ziua sunt insarcinata in 3 luni dar am depistat ca am hepatita c ce pot face vreau sa pastrez copilul