E encesar tratament cu interferon la aceste analize?

Hepatita

Postata de Jeje_13 cu 10 ani in urma.

Buna seara, Dupa o serie de analize, F, 26 ani, am urmatoarele rezultate pe care as dori un medic al forumului sa mi le interpreteze si sa imi spuna opinia dumnealui:
1. Prima serie de analize TGO=42.9, interval de referinta 0-37, TGP=42.9 interval de referinta 0-40.
2. Apoi urmatoarele rezultate:
- buletin ecografic =normal
- anti hcv=0,14 interval de referinta 10, POZ
- antigen hbs cantitativ =17323.39 POZ
- anticorpi totali anti hepatita delta=NEG
- viremia= 98114 copii ADN HVB, limita de detectie 116 copii ADN HVB
- ac. anti hbc IgM=1 interval de referinta

Raspunsuri (5)

Jeje_13

acum 10 ani

Observ ca nu s-a publicat intregul mesaj....
Continuarea mesajului anterior:
- antigen hbe=NEG
- anticorpi anti hbe=POZ
- a doua serie de analize la interval de 2 luni: TGO=81, interval de referinta F

Jeje_13

acum 10 ani

- a doua serie de analize la interval de 2 luni: TGO=81, interval de referinta F

Jeje_13

acum 10 ani

- a doua serie de analize la interval de 2 luni: TGO=81, interval de referinta F

Dr. Oana Panfir

acum 10 ani

Buna ziua,

Din analizele descrise de dvoastra aveti dubla infectie cu VHB si VHC. Am observat ca ati facut viremia doar pt VHB, ea trebuie facuta si pt VHC. Tratamentul se face pt virusul care are replicare, adica virusul care are viremie mare si este responsabil de distrugerea celulelor ficatului. Schema include Interferon Pegylat. Va recomand sa luati legatura cu un medic infectionist pt continuarea algoritmului de tratament.

Jeje_13

acum 10 ani

Buna ziua,
din greseala am scris anti hcv poz, dar de fapt este negativ, este ca si valoare 0,14. Va multumesc pentru promptitudinea rasp. O sa urmez tratamentul desi imi este teama de reactiile adverse ale acestui atat pe perioada tratamentului cat si dupa finalizarea acestuia.