de ce i-mi sint tranzaminazele marite

Hepatita

Postata de scarlat195698 cu 12 ani in urma.

De ce de fiecare data cind iau medicamente i-mi cresc tranzaminzele ,nu mult ,cel mult am avut unul din ele 77,mentionez ca trebuie sa iau medicamente,am un torticolos,mai fac cistita uneori,racesc foarte des ca am o sinuzita cronica pe care o tratez din 2002 si tot nu dispare inflamatia,rivotrilul extraveralul sint toxice pentru ficat,ce trebuie sa iau mereu ca sa nu am probleme mai mari,nu am hepatite virale a,b,c, mi-am facut testele 3 ani la rind si mi-au iesit negative ba si tranzaminazele atunci bune,acest tip de hepatita toxica medicamentoasa duce la ciroze,mentionez ca i-mi fac mereu si ecocrafie si este bine,in limite normale,am probleme si cu fierea nu functioneaza bine este strangulata si uneori simt o jena mica in partea dreapta ,nu madoare nimic nu am nimic in afara de acele boli care sper sa le rezolv si pe acestea,multumesc frumos.

Raspunsuri (5)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum ati mentionat si dumneavoastra, unele medicamente sunt hepato-toxice si in functie de tipul de medicament, de doza, de durata administrarii si de organismul fiecaruia, afectarea este mai redusa/crescuta.
in functie de gradul afectarii hepatice, trebuie sa mergeti la medicul de familie pentru un consult, si pentru a vi se modifica tratamentul.

va urez o zi buna

scarlat195698

acum 12 ani

multumesc,doctorul mi-a spus ca nu are repercusiuni asupra ficatului aceste medicamente ,nu am cum sa le schimb,altele nu sitnt-torticulus,dar probabil ficatul meu nu le suporta ,eu vreau sa nu fie mai grav de atit sa nu-mi modifice structura ficatului si sa fie in continuare in limite normale ,multumesc mult.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Popa mariana

acum 7 ani

Ma numesc popa mariana , si ma crofrunt cu fierea un pic întoarsă am tot timpul amețeli nu stiu sa fac am luat triferment si colebil...tot amețeală am ce sa ma mai fac?