de ce exista asemenea boli?????????

Hepatita

Postata de dyana25 cu 13 ani in urma.

buna seara, aceeasi problema cu hepatita am avut-o si eu .doar ca la mine a fost acuta insa prietenul meu o are de cand s-a nascut (tatal a avut dar s-a vindecat, mama lui nu a stiut ca a avut si ea) as vrea sa stiu daca se poate scapa definitiv de virusul hepatitei b si daca boala poate avansa f repede. viremia pe care si-a facut-o ultima data a fst de 10 milioane de virusi. am inteles ca "daca ajunge" la 30 de ani cam toate functiile organismului ii vor fi incetinite sau chiar nu le va mai avea deloc. este adevarat? am nevoie de un sfat urgent. multumesc

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

De virusul hepatitei nu se poate scapa. El ramane in corp insa poate fi "adormit" adica inactiv. Acum depinde de fiecare organism felul in care si DACA avanseaza boala, si mai depinde de modul de viata al fiecaruia (daca tine dieta, daca nu bea alcool, nu fumeaza, se odihneste bine, evita pe cat posibil stres inutil, nu are alte boli cronice mostenite sua dobandite etc). Din pacate nimeni nu poate prezice asa ceva. Ceea ce este cert este ca poate trai multi ani cu hepatita daca aceasta nu degenereaza (nu face ciroza etc). De aceea orice om infectat (chiar cu virus inactiv) trebuie sa aiba un regim de viata precum l-am descris mai sus, plus analize facute in mod regulat. Astfel se poate sti care este situatia si daca apare vreo complicatie, intervenit la timp.
Inca ceva: sex NUMAI cu prezervativ, sper ca stiti asta.
Sanatate multa!