de ce am tranzaminazele marite

Hepatita

Postata de scarlat195698 cu 12 ani in urma.

De ce i-mi cresc tranzaminazele la medicamente ,trebuie sa iau mereu medicamente ca am torticolos,sinuzita cronica cistita,si nu am ce face,nu am hepatite virale a b c mi=am facut testele 3 ani la rind,la ecografie este bine totul,am probleme si cu fierea este strangulata si nu functioneaza bine,extraveralul rivotrilul este toxic pentru ficat ce trebuie sa iau sa nu fac complicatii,doctorita mea de familie mi-a zis ca nu se poate face ciroza din asa ceva.multumesc mult.

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie ce valori au transaminazele? ce medicamente utilizati si de cat timp?
pentru ce boala utilizati extraveralul si rivotrilul si de cat timp?

pentru mai multe detalii despre transaminaze si ce inseamna cresterile acestora, va recomand acest articol: //sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/analize-biochimice-ale-sangelui-a-modificari-ale-transaminazelor-hepatic_1319

va urez o zi buna

scarlat195698

acum 11 ani

Valori tranzaminaze,tgp=48,tgo=30,folosesc rivotril pentru un torticolis spasmotic,de un an de zile,dar iau si liv,sunatoare,pedicuta ,seleniu,de la plafar.nu am hepatita virala,am facut testele de 4 ori in ani diferiti.Multumesc.