cum pot sa ma vindec de Hepatita B?

Hepatita

Postata de george8323 cu 10 ani in urma.

Am hepatita B demult timp si nu stiu cum pot sa ma vindec sau sa o ameliorez, ce medicamente imi sugerati?. Eu cand am luat multe medicamente pentru plamanii mi s-a spus ca am transaminazele marite, normal a trebuit sa iau Liv 52 2 luni. Acum nu am mai luat nimik ce ar mai trebui sa iau in continuare sa-mi mentin ficatul?.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este indicat sa determinati periodic : TGO, TGP, GGT si viremia. Daca incarcatura virala este mare ( viremia) puteti beneficia de tratament antiviral.
Este recomandat sa consultati medicul gastroenterolog/internist.
Intre timp, puteti utiliza hepatoprotectoare ( essentiale, liv 52, etc), sa nu consumati alcool in exces, etc

george8323

acum 10 ani

multumesc domnul doctor. Trebuie sa fiu atent asa cum mi-ati spus