Cum ne putem proteja de orice forma de hepatita?

Hepatita Hepatita autoimuna

Postata de maryana_popa12 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Vreau sa stiu care este cea mai grava forma de hepatita si cum ne putem feri de ea.Si daca o persoana este purtatoarea virusului cum il poate transmite si automat cum ne ferim noi pt.a nu lua?Multumesc.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Exista 5 virusuri hepatitice cunscute si studiate: A,B,C,D SI E. Tulpinile A si E sunt infectioase, se transmit pe cale fecal-orala fiind asociate cu conditii sanitare, igienice proaste si au e evolutie limitata.
Tulpinile B,C si D se transmit prin sange sau produse contaminate cu sange( fluide umane); infectiile cu aceste tulpini se pot croniciza si pot duce la dezvoltarea cirozei si cancerului hepatic. Dintre cele mai grave forme ar fi virusul C si infectia simultana virus B+D.
Cea mai eficienta forma de preventie este vaccinul.

maryana_popa12

acum 12 ani

Multumesc.Eu sunt in a cincea luna de tratament pt.tbc.Crede.ti ca imi pot face acest vaccin?sau nu este recomandat si tb sa astept pana termin tratamentul pentru tbc?Si unde anume se face acest vaccin?tb sa merg la medicul de familie?

neacsu viorela georgiana

acum 11 ani

am un frate care sufera de tuberculoza.cum ma s pute proteja de aceasta boala eu cıt sı membrii familiei?

maryana_popa12

acum 11 ani

daca fratele tau a inceput tratamentul numai este contagios.