Ciroza hep virus C

Hepatita

Postata de vasile k cu 12 ani in urma.

Eu am 60 ani. La varsta de 48 ani am aflat ca am hep C. Am facut biopsie si am descoperit ca aveam Fibrotest F2 si am neglijat complet (iresponsabilitate!!!). Acuma la 60 ani cu tot prin hazard am facut analiza si am ajuns la F4 A2 S2 si N1, fara varice oesofagiana. Abia acuma m am inscris la programul national pentru Interferon.Mai presus de tot sunt si diabetic tip 2. Atentie la Fibrotest am 0,79 pentru o scara de 0 la 1.Sunt distrus complet. Medici ma interzic sa m aduc la naturist.Am facut si ecografie si nu am apa la plamin.Ce ma sfatuiti oameni buni ?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Ciroza hepatica este o boala ce trebuie periodic monitorizata de medicul curant datorita posibilelor complicatii cu risc crescut.
Cel mai bine este sa respectati indicatiile medicului curant-internist sau gastroenterolog - regimul igieno-dietetic si tratamentul zilnic administrat.

vasile k

acum 12 ani

Multumesc.
Dupa tratament cu Interferon daca sa elimine virus C, Fibrotest ( 0,79) poate suferi recul?

vasile k

acum 12 ani

Am mai uitat ceva, pot sa urmaresc in paralel tratament naturist acunpucultura si ozonoterapie?
Daca ciroza este stabilizata care este durata de viata?
Pot de acum sa ma inscrie la transplant?