Ce inseamna Ag HBs negativ

Hepatita Coagulopatia insuficientei renale

Postata de Ralf1951 cu 10 ani in urma.

Ag HBs negativ, inseamna ca acest antigen nu este in sange ?

Raspunsuri (15)

Ralf1951

acum 10 ani

Ca sa nu fi bonlav de hepatita B, trebuie ca antigenul sa fie 0.

Adrienne

acum 10 ani

Daca aceasta analiza a fost facuta in regim de screening [actiune de descoperire precoce a bolii] atunci valoarea de referinta - AgHBs este - negativ . Intr-un procent mic [ 5 % ] din cazurile de hepatita B si intr-un procent foarte mic in cazurile de hepatita cronica , Ag HBs ramane nedetectabil [ hepatita B AgHBs negativa ]. In aceste cazuri, diagnosticul se stabileste prin determinarea anti-HBc-IgM sau ADN viral hepatita B. In infectia acuta AgHBs ramane detectabil o perioada de 1-4 luni, dupa care se negativeaza. Deci, depinde care a fost motivatia efectuarii aceste-i analize.

Ralf1951

acum 10 ani

Eu stiu ca daca Ag,HBs este negativ, Ac HBs pozitiv, AcHBc pozitiv inseamna ca am avut hepatita care s-a vindecat.

Ralf1951

acum 10 ani

Referinta
Daca Ag HBs este mai mic decat 0,1-negativ 0,1-1,1 negativ
mai mare decat 1,1 pozitiva

Ac HBc mai mare de 8-pozitiv 0,02-0,5

Ac hBs este 362,92-pozitiv negativ mai mic de 10
pozitiv mai mare de 10
Cu aceste rezultate, poate fi hepatita cronica B ?

studenta anul VI MG

acum 10 ani

nu aveti hepatita cronica cu virus B (in toate cazurile de hepatita cronica Ag HBs este pozitiv) ac***a in vedere ca aveti deja Ac anti HBc e exclus ca analiza sa fi fost facuta *inainte ca antigenul sa ajunga in sange*

anticorpii pe care ii aveti sunt urmarea unei infectii acute cu virus B de care v-ati vindecat

Ralf1951

acum 9 ani

Exista diagnosticul de Hepatita cronica B fara virus ?

marius

acum 9 ani

Ag HBs negativ l am repetat de cinci ori intr un an este sificient ca s nu am virusu in sange?

Ralf1951

acum 9 ani

Este foarte bine si trebuie sa te bucuri.

anna

acum 9 ani

mi-a iesit AGHBS negativ 0.86 cu interval de referinta negativ: < 2 S/N,reactiv: >= 2 S/N.Va rog frumos sa imi spune-ti ce inseamna acest lucru.Am hepatita b?

Ralf1951

acum 9 ani

Nu ai virus de hepatita B.

Ciurariu Adrian

acum 9 ani

Buna ziua pe data de 14.11.2014 ieram progamat pentru interventie chirurgical " DEVIATIE DE SEPT NAZAL" in cursul investigatiile facute de catre specialist Hematologie diagnostic COAGULOPATIE CRONICA rezultatele sunt :

AP(%)=61.9% INR=1.35 Timp de protrombina=2185 sec APTT(sec)=24.3sec APTT-ratio=0.86 Ac anti HCV*=NEGATIV AgHBs*=NEGATIV Feritina*=152.4ng/ml Vit B12*=274.0 pg/ml ALT=12 U/L AST=22 U/I Bilirubina directa=0.24 mg/dl Bilirubina indirecta=0.45 mg/dl Bilirubina total=0.7 mg/dl Fosfataza alcalina=73 U/L LDH=312 U?L va rog frumos sa ma informati si pe mine despre acestea rezultatele va multumesc o zi buna

Rodica

acum 8 ani

Mi-am facut analizele si la MARK VIRALI ENDO si TUMO Antigen HBs mi-a iesit o valoare f mare si m-am speriat! Valoarea este de 3446 Ce este de facut? este ceva grav? Eu nu ma simt nicicum dar imi este tare frica! Puteti sa imi trimiteti raspunsul pe E-mail va rog? Va multumesc

MembruMobileApp1489476081

acum 7 ani

Buna ziua,
Care este diagnsticul dvs? Sunt in aceeasi situatie si eu.

Va multumesc!

MembruMobileApp1489476081

acum 7 ani

Buna ziua,
Care este diagnsticul dvs? Sunt in aceeasi situatie si eu.Este ceva grav? La mine AgHbs este 5051

Va multumesc!

popescu

acum 7 ani

ce inseamna :

ac.anti-HCV = rezultat :non reactiv
ag HBs = rezultat :non reactiv

Am hepatita cronica de 50 ani.Este posibil sa ma fi vindecat?
Multumesc,Popescu