Ce indica aceste analize Hepatita acuta sau cronica?

Hepatita

Postata de Utilizator11553339205 cu 2 saptamani in urma.

Anticorpi IGm HBc negativ (0,22)
Anticorpi HBc pozitiv (>8)
Anticorpi HBe pozitiv (81,06)
Anticorpi HCV negativ (0,04)
Antigen HBe negativ (0,27)
Antigen HBs pozitiv (60,01)
Anticorpi anti HBs negativ (<3,1)
ADN Viral 113,4 copii ml

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Aceste analize indica o posibila infectie cronica cu virusul hepatitei B. Anticorpii HBc pozitivi sugereaza o infectie anterioara sau actuala cu acest virus. Anticorpii HBe pozitivi pot semnala ca virusul se afla inca in activitate. Antigenul HBs pozitiv arata ca virusul este prezent in organism. ADN-ul viral indicand nivelul de viremie, arata cantitatea de virus care este prezenta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-b-simptome-cauze-tratament-si-preventie_15146
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-virala-b-generalitati_634