Ce este hepatita cronica fara virus B

Hepatita

Postata de Ralf1951 cu 10 ani in urma.

Cine are acest diagnostic si stie sa explice ce inseamna, astept raspuns.

Raspunsuri (1)

studenta anul VI MG

acum 10 ani

hepatita cronica = suferinta hepatica cu durata de peste 6 luni

sunt mai multe tipuri

a) virala - hepatita B, C, D, G + mai rar virus herpetic, citomegalovirus

b) toxica - alcool, medicamente, alte toxice

c) metabolica - glicogenoze, tezaurismoze

d) autoimuna - mai frecventa la sexul feminin

hepatita cronica fara virus B poate fi oricare din cele de mai sus ... nu este un diagnostic, din punctul meu de vedere...