Ce as putea sa fac

Hepatita

Postata de membru232447 cu 11 ani in urma.

Buna, Am 33 de ani si mi sa depistat Hepatita cronica B, anul acesta in Mai. Am Scor Fibrotest: 0,22, pe o scara de 0 la 1, Antigen HBs pozitiv, Anti-HBe pozitiv, Anti-HD negativ ADN-VHB 7141 UI/mL, mi sa recomandat medicamentul ENTECAVIR timp de 5 ani, dar eu nu pot sa mi-l permit financiar, am incercat cu compensare dar medicul mi-a spus ca nu se mi se da ca am Fibrotest 0,22, mi sa-r fi dat daca trecea de 1; nu stiu ce sa fac acuma sunt pe niste ceaiuri hepato, dati-mi un sfat ce sa fac unde sa ma duc, va rog, va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tratamentul antivirus hepatitic B se deconteaza de catre CAS numai dupa ce sunt indeplinite anumite criterii ; daca TGP este de 2 x N ( cel putin duble fata de normal) atunci examinarea prin fibrotest nu este necesara ( nu se va tine cont de scorul fibrotest) . Daca TGP este < 2xN atunci evaluarea prin fibrotest se aplica ( in acest caz este recomandat sa evaluati periodic TGP ).

membru232447

acum 11 ani

multumesc mult