ce analize trebuie sa fac?

Hepatita

Postata de lorylav cu 12 ani in urma.

buna ziua, am hepatita b de 22 de ani, la analize recente mi-a iesit antigen hbs prezent , ar dori sa stiu dak pot sa transmit si ce alte analize trebuie sa fac ? nu urmez nici un tratament.

Raspunsuri (1)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Ag HBs este pozitiv in toate cazurile de hepatita cronica virala B. Pentru un bilant complet sunt necesare mai multe analize pentru determinarea statusului HBe, cautarea prezentei virusului D, teste de functionalitate hepatica, ecografie abdominala.
Monitorizarea in acesta boala este foarte importanta si trebuie facuta la fiecare 6 luni la un medic gastroenterolog. In functie de profilul analizelor puteti urma un tratament sau altul.
In ce priveste transmiterea bolii, aceasta se face in primul rand prin sange si secundar prin fluide corporale. Va recomand doar masuri normale de igiena si folosirea prezervativului