ce am de facut?

Hepatita

Postata de valus cu 12 ani in urma.

Revin cu o intrebare la care nu am nici un raspuns.In 2007 am facut tratament cu ribavirina si pegasys pentru hepatita C, tratament complet de 12 luni .Dupa tratament viremia a fost nedectabila.In mai 2011 analizele mele arata astfel;TGO 22,TGP 16,uree serica 31,bilirubina totala 0,87,bilirubina directa 0,22,electroforeza 1,48,sideremie 52,formula leucocitara limite normale,viremie nedectabila,HCV-POZITIV.In acest caz ce ma sfatuiti sa fac?Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Trebuie să rămâneţi sub observaţia medicului care v-a avut în evidenţă şi să efectuaţi controale periodice (la intervalul de timp indicat de medic)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Ati avut un raspuns virusologic sustinut la terapia antivirala.Viremia nedetectabila si transaminazele normale la 4 ani reprezinta vesti foarte bune. Anticorpii HCV pot fi pozitivi in continuare. Pe viitor trebuie totusi efectuate transaminazele si ecografie abdominala la 6 luni-1 an interval.