Cat de grav este ?

Hepatita

Postata de marian199100966 cu 12 ani in urma.

Buna ziua !
Mi-au iesit urmatoarele rezultate la analize:

Acid uric 7,0 mg/dl
GPT 74 U/L
GOT 39 U/L
BD 0,12 mg/dl
BT 0,12 mg/dl
Colesterol 283 mg/dl
Creatinina 0,74mg/dl
GGT 31 U/L
Glucoza 100mg/dl
LT 946,1 mg/dl
Trigliceride 220 mg/dl

Ag HBS absent
Atc HVC absent
Atc HBc prezenti
Anti HBs cantitativ 3 UI/L (Valoare referinta < 10)

Eco.abd. :Ficat cu contur regulat ecostructura relativ omogena ecogenitate accentuate (steatoza ?), dia aPLS 75 mm. Fara dilatatie venoasa sau de CBIH. Colecist fara calculi. VP. CBP calibru normal

La diagnostic scrie: Hepatita virala cronica B fara agent Delta.

Cat de grav este ?

Raspunsuri (5)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Diagnosticul este de hepatita cronica cu virus B. Din rezultatul analizelor de mai sus reiese ca aveti si o dislipidemie (grasimi crescute in sange).
Analizele nu arata ca situatia este grava, ficatul este steatozic (gras) dar afra modificari importante datorate infectie cu virus B.
Este necesara reevaluarea la 6 luni a starii de sanatate la un medic infectionist.
Pentru dislipidemie este necesar regim alimentar si tratament(prescris de medicul internist sau de familie)

marian199100966

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns ! Intre timp am mai facut o analiza la recomandarea medicului :
ADN-VHB nedetectabil UI/mL (Real-time PCR (TaqMan) versiune 2)
Diagnosticul ramane valabil ? Trebuie sa fac tratament ?
Multumesc !

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

virusul hepatic B nu a mai fost detectat in sange.
nu este nevoie de tartament ci de reevaluari la un anumit interval de timp specificat de medicul infectionist curant (6 luni-1 an).
sanatate multa

marian

acum 12 ani

Multumesc mult !

gica

acum 9 ani

cat de rele sunt analizele mele?
wbc=14,1
HbB=12,3g/dL
RBC=3,39x10la puterea12/L
HCT=34,0%
ALT=84U/L
AST=136,6u/l
UREA=34,2
Glicemie=105mg/dl
creatinina=1,44mg/dl
tb=11,45mg/dl
DB=11,42mg/dl
_____________
ALBUMINA=42,4%
L1GLOBULINA=6,7%
L2GLOBULINA=14,5%
B1GLOBULINA=6,9%
8GLOBULINA=22,6%
RAPORT ALB/GLOBULIA=0,74
ANTIGEN HBS=0,10