carmen-din italia

Hepatita

Postata de carmenCarmen cu 12 ani in urma.

buna ma numesc carmen ,am luat hepatiat b in urma cu 15 ani in spital in urma unui vaccin,acuma la locul de munca unde lucrez ca si bucatareasa intrun restaurant italian,s-a aflat de virusul care il am si m-au trimis in foaie de boala sa refac toate analizele de sange ,iar dupa ce ami vin rezultatele analizelor mi-au cerut o adeverinta de la medicu de familie ca sunt apta de munca ,este posibil ca dupa 5 ani in accelasi loc de munca fara sa fie probleme sa te trimita acasa pe motiv ca colegii de munca au frica ca se imbolnavesc cu virusul hepatitei b???va multumesc si astept raspuns.

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Da, evident, mai ales ac***a in vedere faptul ca lucrati in industria agroalimentara. Totusi trebuiau facute analize la angajare, pe de o parte, iar pe de alta parte vazut daca virusul este activ sau nu.

carmenCarmen

acum 12 ani

multumesc de raspuns.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Buna ziua,
Virusul hepatitei B nu se transmite prin socializare interumana.
caile de transmitere cele mai frecvente sunt prin : utilizarea comuna a instrumentelor de ingrijire corporeala, contact direct cu fluidele sanguine (ace nesterilizate, instrumentar medicalnesterilizat), contacte sexuale neprotejate,
va sfatuiesc sa va efectuati analizele de sange uzuale pentru supravegherea hepatitei.

carmenCarmen

acum 12 ani

va multumesc pentru raspuns,asi vrea sa stiu doar daca seful meu avea dreptul sami ceara de la medicu de familie o confirmare(adeverinta)ca sunt apta de munca pana la venirea analizelor si sa trebuiasca sa stau acasa in foaie de boala (medical),doar pentru ca ,colegele mele au frica sa nu ieie virusu....dar eu lucrez acolo de 5 ani si nu am avut probleme pana acuma....stiind si fiind foarte constienta cum se transmite virusul hepatitei b,va multumesc inca o data.