Care sunt valorile predispuse la boala?

Hepatita

Postata de catalinasicatalin cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am 27 de ani si sunt casatorita,si am hotarat sa facem un copil.Am fost si mi-am facut niste analize printre care tgp si tgo.Rezultatele sunt urmatoarele :TGP-9 iar TGO-17.Vreau sa stiu daca valorile sunt normale si daca poate afecta in vreun fel sarcina.Multumesc.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Rezultatele obţinute pentru transaminazele hepatice TGO şi TGP sunt foarte bune, valorile normale în cazul acestor transaminaze trebuind să fie mai mici de 30 UI/l. Nu trebuie să vă faceţi griji pentru vreun eventual risc pentru sarcină

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 12 ani

Valorile transaminazelor sunt normale. Va sfatuiesc sa faceti totusi si testele pentru hepatitele virale B si C daca nu le-ati facut inca (Ag HBS si Ac anti HCV)

catalinasicatalin

acum 12 ani

Multumesc.Le-am facut si mi-au iesit amandoua non reactive.