buna ziua

Hepatita

Postata de yasminutza cu 13 ani in urma.

Buna ziua am si eu o intrebare miam fcaut analizele acum 2 saptamaini si azi leam luat iar doamna doctora mia spus ca mi-au ieist prost rau am :
TGO(AST)-REZULTAT 58.00
TGP(ALT)-REZULTAT 78.00.
Sunt foarte speriata niciodata nu am avut asa ceva ,doamna doctora mia spus ca am HEPATITA CRONICA cum se ia aceasta hepatita sau cum apare ? se transmite si prin raport sexual?sau macar se vindeca? Va rog frumos sa ma ajutati sunt disperata mie frica .Va multumesc

Raspunsuri (9)

Filipa

acum 13 ani

Nu se poate pune diagnosticul de hepatita doar cu cele doua analize, cred. Si mie mi-a iesit TGP 67 IN URMA CU DOI ANI, DAR MIAM FACUT ANALIZELE SPECIALE PT HEPATITA. B SI C SI NU MI-A IESIT CA AS AVEA. Am tinut un regim alimentar, am luat hepatoprotectoare, silimarina si liv 52 si acum mi-au iessit rez normale. Trebuie facute analizele pt hepatite, echografie, corelate toate rezultatele si apoi pus diagnosticul. Si chiar daca ai avea hepatita, daca tii regim, faci tratament, poti trai la fel ca atunci cand ai alta boala cronica. Unei colege i-a zis dr ca are sanse sa moara de orice alta boala, inainte de a muri de hepatita. Fii puternica, deci. Stresul este un factor al imbolnavirii ficatului. SANATATE.

yasminutza

acum 13 ani

multumesc mult ,dar se trateaza definitiv?

sonia

acum 13 ani

In primul rand consulta un medic specialist, fa-ti teste de depistare a virusului hepatic B (AgHbs) si C (HCV),o echografie. transaminazele pot sa fie mari si datorra alimentatiei, strsului nu e obligatoriu hepatita.si raspunsul estea Da se poate trata.
Filipa are dreptate ai grija la stres.
Sanatate multa.

yasminutza

acum 13 ani

multumesc mult de tot m-am mai linistit...

Medic Epuran

acum 13 ani

Întâi trebuie determinat tipul hepatitei: tip B, tip C, colestatică, autoimună deoarece modul de apariţie, de transmitere diferă în funcţie de tipul decelat.
În al doilea rând trebuie identificat dacă este vorba de hepatită acută sau cronică (hepatita acută se poate vindeca, hepatita cronică putând trece în stadiul de ciroză hepatică).
Pentru toate acestea trebuie efectuate teste de detectare a anticorpilor (anti-HBs, anti-HBc, anti HCV), detectarea ARN, ADN în ser, ecografie etc.

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Mergeti la un consult la un medic gastroenterolog, este cel mai in masura sa stabileasca ce investigatii suplimentare sunt necesare pentru stabilirea etiologiei unei hepatite.

Iuli

acum 13 ani

Depinde de tipul Hepatitei, se poate lua prin contact sexual neprotejat (deci anunta-ti toti partenerii sexuali sa isi faca analize) sau prin sange in general.

maria helvig

acum 13 ani

am descoperit virusul hepatitei b an 2009 eram purtatoare de virus sanatos .deatunci viata mea sa schimbat an 2010 hepatita sa declansat si an urma analizelor am hepatita cronica cu virus B .Aantre timp am trecut printr-un divort ,acum astept aprobarea dosarului cu interferon dar sincer ami este frica nu stiu daca voi face fata tinand cont ca am fost si sunt foarte stresata /

yasminutza

acum 13 ani

:( ,si eu sunt foarte speriata am fost miercuri sami fac alte analize si ma intrebat doamna doctor daca am fost stresata daca am plans ceva cand miam facut analizele ca probabil si din cauza asta ,ca mia mia ieist ca ma ficat marit si ca as avea hepatita cronica nici nu stiu ce sa mai zic....