Are sau nu are hepatita B

Hepatita

Postata de fruchsia cu 12 ani in urma.

Soacra a fost diagnosticata acum o luna de zile cu hepatita B si C.
Dupa o sapt i s-a spus ca nu mai are hepatita.
Acum 2 sapt afost internata si i s-a administrat ARGININA.
Medicul ei curant nu i-a spus ca ar fi hepatita, ci a trimis-o la un gastroenterolog. Acesta din urma i-a spus ca nu are hepatita, dar i-a dat un tratam timp de o luna.
Deci......are sau nu hepatita?
Multumesc!

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Diagnosticul de hepatită se poate confirma sau infirma prin prelevările sangvine care în cazul unei eventuale hepatite arată o creştere importantă a transaminazelor (enzime hepatice), dovadă a distrugerii celulelor ficatului, precum şi o modificare a bilirubinei conjugate (produs al hemoglobinei după legarea sa de albumină în ficat) şi a fosfatazelor alcaline (dovada biologică a icterului). De asemenea, se mai investighează la nivelul factorilor coagulării semnele insuficienţei hepatocelulare cu scopul de a aprecia efectul hepatitei asupra funcţionarii ficatului precum şi prezenţa sau absenţa anticorpilor antivirali şi a antigenelor specifice hepatitelor tip B sau C (ex: Ag HBs, AgHBc, Ac anti HBs, Ac anti HBc respectiv Ac anti VHC).

Mihaela22120678

acum 12 ani

Decat sa descrieti in amanunt ce a zis un dr sau altul mai bine spuneti care sunt simptomele si ce analize a facut, altfel cum putem sa stabilim un diagnostic?

fruchsia

acum 12 ani

Buna seara!
Multumesc pt raspuns.
Din ce mia- povestit transminazele au iesit marite si Anti-HBC - pozitiv.
Are stari de voma si dureri de cap frecvent.
O seara placuta!

Raluca Archip

acum 12 ani

de moment ce i s`a administrat arginina perfuzabil banuiesc, s`a administrat in urma unor analize, hepatita b si c virus nu se vindeca

fruchsia

acum 12 ani

Buna seara!
Multumesc pt raspuns.
Din ce mi-a povestit transminazele au iesit marite si Anti-HBC - pozitiv.
Are stari de voma si dureri de cap frecvent.
O seara placuta!

Mihaela22120678

acum 12 ani

Daca i-au iesit anticorpi anti-HCV (virus hepatitic C) pozitivi inseamna ca are hepatita virala C, care nu se vindeca, exista doar trat de ameliorare. Sanatate!