antiHBc apropiat de valoarea limita

Hepatita

Postata de sorinc cu 11 ani in urma.

Buna ziua!

Am facut un set de analize cu urmatoarele rezultate

Ag HBs - negativ 0.1
antiHBC - negativ 0.49 (valori normale 0.02-0.5) deci o valoare foarte apropiata de limita
antiHBs - negativ 3.1 mUI/ml
antiVHC - negativ 0.02

As dori sa va intreb ce inseamna valoarea antiHBC de 0.49, foarte apropiata de valoarea maxima admisa, si daca este un motiv de ingrijorare.

Va multumesc,
Sorin C.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca ac anti Hbc ar fi pozitivi, interpretarea ar lasa loc la 4 posibilitati:1.infectie rezolvata, vindecata; 2. rezulat fals pozitiv. 3. infectie cronica la "nivel scazut"; 4. rezolvarea unei infectii acute.
Dar, rezultatele sunt negative, fara motiv de ingrijorare. Pentru linistea dumneavoastra, puteti repeta aceste teste dupa 3-6 luni.