Anti hbs

Hepatita

Postata de maria luiza71724 cu 12 ani in urma.

In urma unor analize efectuate la INMAS am descoperit Anti HBS cu valoarea 1750, medicul de acolo mi''a transmis sa nu ma sperii ca sunt sanatoasa ,insa m''a respins pentru a obtine licenta medicala de Controlor de trafic aerian,........iar partenerul meu sa isi faca vaccin,, insa nu mi-a prescris nici un tratament,,ca nu as avea nevoie,,,la fel si medicul de familie...............de cateva luni am renuntat la prajeli, carne de porc, alcool.. ...o sa ajung vreodata la valorile normale???e posibil sa se activeze virusul?va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Sunt mahnit si indignat in acelasi timp pentru ce s-a intamplat.
Sunteti perfect sanatoasa si nu aveti hepatita cronica B!
Prezenta anticorpilor anti HBs semnifica ca v-ati vindecat de o hepatita acuta B sau ca ati facut vaccin. Nici sa nu va doriti sa ajungeti la valori normale pentru ca anticorpii sunt protectivi.
Nu sunteti contagioasa si nici nu vi se poate interzice sa lucrati undeva; chiar daca ati fi avut hepatita cronica tot nu vad de ce v-ar fi respins la testele medicale.
Mergeti la un medic (gastroenterolog de preferinta) pentru a face cateva teste suplimentare, dar daca e vorba de anti-HBs cum ati scris si nu de AgHBs (sper ca ati scris corect) totul e OK