analize tranzaminaze

Hepatita Hepatita autoimuna

Postata de scarlat195698 cu 11 ani in urma.

Mi-au iesit tranzaminazele cu urmatoarele valori tgp-48,tgo-30,d-na doctor mi-a dat acum sa fac si unele analize pentru hepatita autoimuna,mentionez ca tranzaminazele in urma unor tratamente cu medicamente i-ni ies cind bune cind un pic marite nu am virusi hepatici,este grava hepatita autoimuna daca i-mi iese,vreau sa fac si un copil....multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Hepatita autoimuna este a afectiune a ficatului de cauza necunoscuta care produce inflamatie si distrugerea hepatocitelor( celulele ficatului) si care beneficiaza de tratament. Lipsa tratamentului ( in functie de stadiul bolii) poate duce la instalarea cirozei. De regula, daca este responsiva la tratament, aceasta forma de hepatita este limitata. Criteriile de diagnostic implica prezenta anticorpilor ANA , ASMA, LKM 1; este recomandat sa efectuati pe langa acesti anticorpi si electroforeza proteinelor serice.

scarlat195698

acum 11 ani

Buna ziua,am facut si aceste analize si cred ca o sa-mi iasa bune,iar daca am hepatita autoimuna nu ma vindec,nu pot face un bebe ,este foarte grav?Multumesc.Si care sint cauzele acestei hepatite la mine in familie nu a avut nimeni,decind am fost internata in spital si am facut operatii peste operatii la nas atunci mi s-a ceclansat si marirea acestor tenzaminaze,inseamna ca am luat un virus din spital.....