analize medicale

Hepatita

Postata de COSTEL COSTEL cu 9 ani in urma.

Am facut un set de analize in data de 12 noiembrie si au iesit cam rele tgo=161,60 , tgp=102 si ggt =537 . Am repetat analizele in data de 24 noiembrie si au iesit tot rele , tgo =127 ,tgp =88 si ggt =255,38 . Vreau sa mai spun ca eu am ciroza hepatica cu virus C din anul 2004 . Poate sa fie ceva grav ? Va multumesc !

Raspunsuri (2)

Dr. Dimitrios Koukoulas

acum 9 ani

Buna ziua
Ciroza Hepatica este o boala grava.Sa mergeti cit mai repede la un coleg hepatolog pentru analize suplimenare si sa analizati impreuna optiunile pentru incetinirea evolutiei a cirozei

Dr George Stancu

acum 9 ani

Analizele arata hepatocitoliza si colestaza. Trebuie sa efectuati o ecografie adbominala si sa dozati fosfataza alcalina, bilirubina totala, directa, amilaze, alfafetoproteina, CA19-9, si CEA.