Analize hepatita B..contradictorii

Hepatita

Postata de Lita3 cu 15 ani in urma.

Buna ziua.
In urma cu po saptamina mi-am facut analizele uzuale la SYNEVO, si mi-au iesit TGP 141 si TGO 58, colesterol 194, glicemie 110.
Doctorul meu de familie, mi-a dat niste analize suplimentare , printre care si testele pt Hepatita B si C.

Dupa analize, electroforeza a iesit buna, gama glutamil 36, buna, anti HCV negativ si ...pb mea...Ag HBs (screening) slab pozitiv cum au scris ei in buletin, adica 10.55 care era mai mare ca 1(prag de rezultate pozitive.)
Recomandarea lor a fost sa repet analiza...dar cu o alta metoda.

Am refacut analiza la centrul de transfuzii local...si a iesit Ag HBS absent (negativ, probabil).

Acum stau si ma intreb...care o fi corecta, valorile TGP, TGO marite totusi de unde sunt, sa fac vacin anti hepatita B acum, ce tratament sa urmez? Va rog niste pareri si sfaturi...Multumesc.

Raspunsuri (6)

Lita3

acum 15 ani

Buna ziua.
In urma cu po saptamina mi-am facut analizele uzuale la SYNEVO, si mi-au iesit TGP 141 si TGO 58, colesterol 194, glicemie 110.
Doctorul meu de familie, mi-a dat niste analize suplimentare , printre care si testele pt Hepatita B si C.

Dupa analize, electroforeza a iesit buna, gama glutamil 36, buna, anti HCV negativ si ...pb mea...Ag HBs (screening) slab pozitiv cum au scris ei in buletin, adica 10.55 care era mai mare ca 1(prag de rezultate pozitive.)
Recomandarea lor a fost sa repet analiza...dar cu o alta metoda.

Am refacut analiza la centrul de transfuzii local...si a iesit Ag HBS absent (negativ, probabil).

Acum stau si ma intreb...care o fi corecta, valorile TGP, TGO marite totusi de unde sunt, sa fac vacin anti hepatita B acum, ce tratament sa urmez? Va rog niste pareri si sfaturi...Multumesc.

Cristina800103262

acum 15 ani

buna, ma numesc isabella si sfatul meu este sa nu fii speriat ptr ca si mie mi se spunea intr un spital ca am hepatita b in altul ca n am...dar daca ai trebuie mereu sa faci control odata la 6 luni si mai tarziu, medicul tau iti va prescrie tratamentul...succes..

claudia-monica

acum 15 ani

Sau hepacontrol.
Are silimarina si ...inca o chestie unica pe piata romaneasca

isabela24

acum 15 ani

poate fi si o steatoza hepatica ,eu in final cu aproximativ aceleasi analize ca ale tale am facut o biopsie ptr a vedea exact ce e.steatoza hepatica gradul 2 a fost raspunsul

ionescu

acum 13 ani

pentru hepatita b am facut analizele si am rezultatele acestea ; anti-hbs

ionela

acum 13 ani

tata a facut analize si i a iesit tgo186 si tgp 154 ce inseamna?