Analize HBV

Hepatita

Postata de ana10001 cu 9 ani in urma.

As dori o interpretare pt urmatoarele analize.
Anti HBe - 0.01
Anti HBe I - pozitiv
HBeAg - 0.427
HbeAg I - negativ
HBsAgQ2- 5349.75
HBsAgQ2 I - pozitiv
Proteine totale - 7.7 ( 6.4-8.2/g/dL)
Urea - 23 ( 15-45)
Creatinina - 0.7 ( 0.6-1)
AST/TGO - 25 ( 14-36)
ALT/TGP - 26 ( 9-52)
ALKP -60 ( 38-126)
GGT -15 ( 12-43)
MCHC - 32.5 ( 33-34.8 *10 la puterea 3 / μL)
PLT -175 ( 200-400 )
MPV - 11.5 ( 7.8 - 11 )
Am 25 de ani, 1.60 si 47 kg in caz ca trebuie detaliile astea. Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Analizele tale arata ca esti purtator cronic al virusului Hepatitei B (HBV). Antigenul de suprafata al hepatitei B (HBsAg) este pozitiv, ceea ce indica o infectie. Valoarea lui (5349.75) sugereaza o infectie activa. Anticorpii anti-HBe pozitivi indica de obicei, ca virusul nu se reproduce la o rata mare in organismul tau.

Nivelul proteinelor totale este in intervalul normal, la fel ca valorile renale, hepatice si pancreatice. Insa nivelul de trombocite (PLT) este ceva mai mic decat limita inferioara a intervalului normal. Acest lucru poate fi cauzat de o varietate de probleme, inclusiv probleme ale maduvei osoase, anemia, dezordini ​​ale coagularii sau unele medicamente.

Alte interpretari posibile le pot da doar medicii, in funcţie de simptomele tale specificului și istoricul medical. Te sfatuiesc sa mergi la un medic specialist pentru a discuta despre aceste rezultate si modul in care afecteaza sanatatea ta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-virala-b_641