am sanse sa nu ma fi contaminat cu virusul hepatitei b?

Hepatita

Postata de sabb cu 13 ani in urma.

acum o sapt m am intepat cu un ac contaminta cu virusul b....am spalat imediat locul"punctionat"din greseala si dezinfectat cu SENSIVA care din cate stiu inactiveaza virusul...sunt foarte speriata insa pentru ca am o imunitate f scazuta.de mentionat este faptul ca pacientul a tinut tratament riguros iar transaminazele ies in parametrii normali. o sa imi fac in fiecare saptamana verificarea transaminazelor a gamma gt ului si sper din tot sufletul s anu l fi contactat...ins apna atunci am numai ganduri negre...am uitat sa specific ca acum am 24 de ani si am facut vaccinul pentru virusul b la 18 ani...la imunitatea mea cred ca nu mai sunt prezenti anticorpii...ce parere aveti?

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Dupa modul cum relatezi evenimentul nedorit reese ca esti cadru sanitar, astfel ca ai posibilitatea sa-ti urmaresti periodic reactiile organismului ( sub supravegherea medicului cu care colaborezi. Ar fi hazardat un pronostic un pronostic, ar creea numai stari de disconfort psihic. Ce a depins de d-ta vad ca ai facut .

sabb

acum 13 ani

da...ins agandurile nu mi dau liniste...asta e...va multumesc pt raspuns

tudomanios

acum 13 ani

Tinerete... fii optimista...
Dupa mine, sansele de a fi contaminata cu acel virus invizibil sunt destul de mici...
Dar vezi,in viata nu se intampla intotdeauna asa cum ne dorim.
Va fii bineee...

sabb

acum 13 ani

multumesc! asa sa fie!

C.Silvia

acum 12 ani

cum merge treaba?si mie mi s-a intamplat acelasi lucru si nu stiu ce sa fac.te inteleg perfect!

Mariana

acum 11 ani

Si mie mi s a intamplat acelas lucru si astept cu sufletul la gura...