Am hepatita?

Hepatita

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

In urma analizelor medicale efectuate am inregistrat valori de 72.5 U/l TGO si 93.8 U/l TGP, trigliceridele 168 Mg/dl, celelale tip glicemie, colesterol, sange, urina in parametri normali. Ce probleme de sanatate a-si putea avea si ce-mi sugerati? Aceste valori marite pentru TGO si TGP le am de circa 4 ani, cand am facut analize pentru hepatita B si C, dar au iesit negative. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

Este posibil ca transaminazele crescute sa fie date de prezenta virusului hepatitei B, care se poate determina prin analize de laborator. In afara de aceasta, exista sute de alte cauze de crestere a transaminazelor - alte virusuri, alcool, obezitate, toxice profesionale, etc, etc.

Va doresc multa sanatate!