am hepatita C

Hepatita

Postata de rica137000 cu 12 ani in urma.

am 53 ani, 33 lucrati, si is in al doilea an pensie de boala,VA ROG SA-MI SPUNETI
daca pot beneficia de pensie definitiva, fara a merge anual la comisie??????

Raspunsuri (9)

Marina

acum 12 ani

Eu am o colega care are 57 ani, are hepatita C descoperita de 3 ani si nici nu se gandeste sa iasa la pensie. Nu cred ca hepatitaC este o boala care sa necesite pensionare anticipata. Cum sa iesi la pensie la 53 ani? De asta se duce tara de rapa pt ca suntem o tara de asistati social, de pensionati inainte de vreme... Cei care ies la pensie pe drept iau pensii mai mici tocmai din cauza celor care iau bani pe nedrept. Cand s-or indrepta lucrurile oare?

rica137000

acum 11 ani

am avut azi primavara o perioada in care m-am simtit mai bine,pe linga munca de birou pe care o fac ,am pus in gradina cate ceva, pt.ca imi place sa ma simt folositoare,chiar imi place sa muncesc,dar asa m-am inbolnavit din senin, cu frisoane,febra mare,nu am putut sa mananc cinci zile nimic,am fost la urgenta, am luat tratamentul prescris acasa, dar nu mi-a folosit la nimic,dupa cinci zile de suferinta m-am internat si cu ajutorul perfuziilor in doua saptamani mi-am revenit,dar eram ca o leguma, am zis ca n-o sa mai lucrez nimic,insa dupa o perioada am inceput iar sa lucrez, dar fff putin, si asa iar m-am inbolnavit dar nu asa de grav, nu am ajuns la spital .
Asa ca dupa felul cum ma simt ,la cel mai mic efort, ma simt indreptatita la pensie.

Utilizator21583528609

acum 4 ani

Daca ziceti ca hepatita C nu e o boal care necesita pensionare,de ce nu ma angajeaza nimeni cu acest diagnostic?De ce nu ma lasa sa iau un copil in plasament cu asa ceva?Eu cred ca e o mare discriminare...Nici nu ma lasa sa mor,dar ni sa traiesc...

Medic Epuran

acum 12 ani

D-vs va trebui să mergeţi periodic la comisia de evaluare întrucât afecţiunea nu este considerată nerevizuibilă

rica137000

acum 12 ani

multumesc de raspuns, chiar azi am fost la medic,pt.analize

Iuli

acum 12 ani

Evident ca NU. De ce pensie de boala la hepatita C?!

rica137000

acum 12 ani

aveti dreptate, daca as fi mai tanara si nu m-as simti asa rau, nici eu nu as fi de acord cu pensionarea, dar datorita faptului ca nu ma simt bine ,si totusi facandu-mi anii de munca necesari, cred ca sunt indreptatita, si ma mai gandesc si la tineri sa-i lasam in locul nostru.
Oricum nu am renuntat la munca, dar am redus munca,la jumate, din cauza oboselii pe care o simt.

iuliana

acum 11 ani

madam marinap***astii cum e sa ai hepatita c si sa faci tratament cu itf si riba? .incearca sa faci o injectie din aia sa te vad daca poti muncisi apoi vino si da sfaturi

rica137000

acum 11 ani

eu nu am facut tratament cu intf. si nici nu o sa-l fac pt.ca stiu ca nu as rezista, am imunitatea fff scazuta ,chiar daca folosesc multe vitamine, fructe,
am fost in spital cu o doamna de 49 ani care dupa 7 proceduri a ajuns in ultimul hal in spital si dupa o luna a reusit sa o stabilizeze cat de cat.Tot ea mi-a zis ca stie un caz unde a facut tratamentul pana la capat s-a simtit fff bine, dar pt.ca a inceput sa lucreze, dupa cateva luni a decedat.
Fiecare organism suporta intr-un anumit fel boala cronica, si pana intr-un anumit punct,in orice clipa ne putem astepta la surprize neplacute.