am hepatita c sau nu

Hepatita

Postata de vvalerica cu 11 ani in urma.

am hepatita c daca incarcatura virala este de 1375825 copii arn hcv/ml (491366 ul/ml ) sensibilitatea metodei :41 copii arm hcv/ml (15 ul/ml) va multumesc

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, aveti hepatita cu virusul hepatitic C iar incarcatura virala arata ca virusul este activ. Este indicat sa consultati un medic gastroenterolog pentru a beneficia de tratament.

vvalerica

acum 11 ani

Multumesc frumos , am sa va urmez sfatul dumneavoastra.

maria

acum 11 ani

daca am facut vaccinul engerix b pe 1 martie si acum in fac pe 4 aprilie (nu am alta posibilitate sunt plecata) isi mai face efectul?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Bineinteles. Important este sa le faceti fara a depasi insa foarte mult intervalul de adimistrare.

michelle30

acum 11 ani

si eu am facut engerix pe 13 nov 2012, apoi in 4 febr 2013, si fac a 3-a doza pe 4 aprilie 2013, am inteles ca esti imunizat apoi timp de 7 ani. e adevarat? eu am si virusul c, deci nu vreau sa am si b-ul...multumesc!!!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Dupa vaccinare, la un interval de 5-7 ani ( medie) este recomandat sa determinati ac anti Hbs. Daca titrul acestora este mult scazut ,se recomanda revaccinarea.

michelle30

acum 11 ani

am inteles, va multumesc pentru raspuns..o zi buna!