Ajutor hepatita c ,interpretare analize , va rog

Hepatita

Postata de abyabyaby cu 11 ani in urma.

In 2010 am aflat ca am hepatita c, Acum dupa 2 ani , am fost si am facut analizele.La ecografie ficatul m-i s-a zis ca arata foarte fibros ,cam ca ,
la ciroza .La fibroschen a iesit F2 adica 7.0 KP.a .o INTREBARE .iN CARE DIN CELE 2 ANALIZE SA MA INCRED.ECOGRAFIA SAU FIBROSCHENUL.
Alte analize la sange care sunt mari sunt AST 46 ,CLOR 110 ,SODIU 149, UREE 47,EO 5.60
FOSFATAZA ALCALINA A IESIT 46,00

incarcatura virala 329 156 ui/ml
Care este deosebirea intre ui/ml si copii , este acelasi lucru ?
Va rog daca imi puteti spune despre analize cum sunt.
La ecografie m-i s-a mai gasit cel putin un chist si m-i s-a zis ca nu este periculos nu ar trebuii sa ma ingrijoreze.
Ca tratament pana la aprobarea dosarului s-a recomandat
silimarina
essentin 3 cp 10 zile /luna
sargenor 2 fiole zi 5 zile pe luna
va multumesc

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Fibroscan este o evaluare non-invaziva a fibrozei hepatice, iar gradul F2 inseamna o fibroza moderata. Asadar, ecografia abdominala sugera fibroza hepatica iar fibroscan-ul a confirmat aspectul ecografic.
Exista 2 unitati de masura a viremiei- UI/ml si copii/ml; Factor de conversie: HBV-DNA (UI/mL) x5.82 = HBV-DNA (copii/mL).

abyabyaby

acum 11 ani

Va multumesc !
Dar incarcatura virala 329 156 ui/ml , ce vrea sa insemne ?In ce clasa intra , ca si gravitate .

abyabyaby

acum 11 ani

Va multumesc !
Dar incarcatura virala 329 156 ui/ml , ce vrea sa insemne ?In ce clasa intra , ca si gravitate .

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Asta inseamna ca virusul este activ , motiv petru care se recomanda tratament. ( aprobarea dosarului despre care ati pomenit).

abyabyaby

acum 11 ani

Multumesc !