Ag HBs resultat

Hepatita

Postata de AndreiPPP cu 10 ani in urma.

Buna seara. Mi am facut un AgHBs(immulite) cu urmatorul rezultat 0.499 (interval de referinta: =1Pozitiv). Intrebarile sunt: sunt purtator? pot transmite cuiva? Ce recomandati mai departe? Multumesc!

Raspunsuri (6)

AndreiPPP

acum 10 ani

vad ca nu apre tot.... deci daca rezultat mai mic decat 1- Negativ;rezultat mai mare ca 1 Pozitiv

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

antigenul se incadreaza in intervalul de referinta pentru negativ. va stiti cu hepatita b? ati facut anticorpi anti hbs, anti hbc sau doar antigenul?

AndreiPPP

acum 10 ani

nu ma stiu cu hepatita b. Am mai facut Ac anti HCV(metoda imunocromatofrafica)- rezultat Negativ

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

va intrebam de anticorpi anti hbc - sunt tot pentru hepatita virala b si arata trecerea prin boala

cum am spus, rezultatul antigenului este negativ

asta poate sa insemne ca nu ati avut niciodata boala sau ca ati avut-o si ati scapat de ea :) de asta intrebam de anticorpii anti hbc.

antigen hbs negativ inseamna de regula ca nu aveti boala si ca nu puteti sa o dati mai departe (sunt cazuri foarte rare in care antigenul nu apare in sange)

AndreiPPP

acum 10 ani

am inteles, mersi pentru raspuns

Florin T

acum 7 ani

am donat sange si la doua saptamani mi-au dat un buletin de analize cu Antigen HBs pozitiv(cut-off 0,064 d.o 3,958) ...ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce inseamna asta?

Va multumesc.