ag HBS pozitiv

Hepatita

Postata de elena iuliana4 cu 10 ani in urma.

Buna seara!
Sunt insarcinata in 25 de saptamani.La analizele pentru sarcina am aflat ca am ag hbs pozitiv .M-am dus la Matei Bals unde am inceput sa fac toate testele necesare pentru aflarea stadiului bolii.Ma supravegheaza doctorul Dunareanu.stiti ceva despre el,cum este ?Analizele de sange,urina au iesit ok...transaminazele sunt normale.La ecogarfia abdominala mi-a iesit ficatul si splina marite(LD 154MM,LS 72MM,SPLINA 147 MM).Cat de marite sunt?Miercuri aflu si celelalte rezultate ....Mentionez ca nu am niciun simptom si nici nu am avut.

Raspunsuri (2)

Dr. Oana Panfir

acum 10 ani

Dupa cum ati descris, aveti infectie cu VHB, dar fara citoliza hepatica. Este important sa efectuati tot profilul virusologic, precum si viremia, pt a cunoaste activitatea virusului. Pericolul de transmitere la fat este mare daca virusul se replica activ, respectiv exista citoliza hepatica, aveti Ag HBe + etc. De asemenea trebuie sa discutati cu medicul obstetrician pt nasterea prin cezariana, pt a micsora riscul de transmitere a virusului la fat. Trebuie sa urmati instructiunile medicului infectionist precum si cele ale medicului obstetrician.

elena iuliana4

acum 10 ani

revin si cu restul analizelor,mai putin viremia pe care mi-a recomandat sa o fac in luna aprilie...cat mai aproape de data nasterii.Am Ag HBE negativ,antihbe pozitiv,antihbc pozitiv.Doctorul mi-a zis ca e o infectie tacuta,fara inmultirea virusului.
Din cate am inteles eu ag hbe negativ e un lucru bun,un risc mai scazut de a transmite virusul copilului la nastere.
voi face copilului la nastere vaccinul cu imunoglobulina pe langa vaccinul pentru hepatita b!