Pareri rezultate Hepatita B?

Hepatita B

Postata de BlackAlbatros cu 6 ani in urma.

Buna ziua.
Cu ceva timp in urma am facut cateva analize pentru un loc de munca.
La analiza Ag. HVB am iesit pozitiva.
Am fost la consultatie la specialist care mi-a facut si ecografie. Toate par in regula.
La analize suplimentare au iesit urmatoarele valori :

TGO (ASAT)...
17 U/L (< 32)
(ser, Fotometrie)
TGP (ALAT)...
17 U/L (< 33)
(ser, Fotometrie

Ag. HBs cantitativ - virus hepatic B (HBV)...
1074,640 UI/mL (< 0,050)
(ser, CMIA)

Ag. HBe - virus hepatic B (HBV)...
Negativ
(ser, CMIA)

Ac. anti HBe - virus hepatic B (HBV)...
Pozitiv
(ser, Chemiluminiscenta)

Ac. anti virus hepatic Delta (HDV) totali...
Negativ
(ser, EIA)

ADN virus hepatic B (ADN HBV) cantitativ (PCR) Roche...
Incarcatura virala:
4 585 UI/mL
(3,66 log UI/mL)

V-as ruga o parere despre aceste rezultate.
Multumesc.

Raspunsuri (5)

anonim_330022

acum 6 ani

Buna ziua , trebuie sa va urmariti analizele la 6 luni-TGO , TGP hemoleucograma si ecografie abdominala anual -trebuie sa va consilieze initial un specialist boli infectioase -cu bilet trimitere de la medicul de familie

BlackAlbatros

acum 6 ani

Multumesc pentru raspuns.
Poate ma puteti lamuri:
Cuma iasa Ag. HBe ... Negativ , Ac. anti HBe... Pozitiv , si in acelasi timp Incarcatura virala: 4 585 UI/mL ? Daca Ac. anti HBe este pozitiv nu inseamna ca au fost creati anticorpi ?

anonim_330022

acum 6 ani

Da-au fost creati acesti anticorpi-care certifica faptul ca ati avut aceasta infectie cu virus B in trecut , iar incarcatura virala arata ca este virus in sange -nu este o viremie mare-ceea ce este bine si care ne determina sa spunem ca infectia este latenta in organism-dar trebuie urmarita periodic -anual -ecografia ficatului si la 6 luni transaminazele .De asemenea trebuie urmat si un regim dietetic care EXCLUDE bauturi alcoolice sau fumat ....

BlackAlbatros

acum 6 ani

Va multumesc pentru raspuns.
Deci sunt anticorpi care nu fac fata la virus ?
Sau a fost o infectie in trecut si acum este alta noua ?
Lucrurile par sa se bata cap in cap...

BlackAlbatros

acum 6 ani

Rezultate Fibrotest:
F0 cu A0.
Stie cineva raspuns la intrebarea de mai sus ?